Najdete nás: U Pošty 1098/6, Praha 8
ukázat na mapě

Biblické čtení (Micheáš 6, 6–8):

Jak předstoupím před Hospodina? S čím se mám sklonit před Bohem na výšině? Mohu před něj předstoupit s oběťmi zápalnými, s ročními býčky? Cožpak má Hospodin zalíbení v tisících beranů, v deseti tisících potoků oleje? Což smím dát za svou nevěrnost svého prvorozence, v oběť za svůj hřích plod svého lůna?“ Člověče, bylo ti oznámeno, co je dobré a co od tebe Hospodin žádá: jen to, abys zachovával právo, miloval milosrdenství a pokorně chodil se svým Bohem.

Bůh Izraele a Izraelců je milosrdný. Další pro téma milosti důležité hebrejské slovo „chesed“ to označuje a popisuje na mnoha místech. V mnoha textech Starého zákona je tak Hospodin popisován jako „Bůh velikého (mnohého) milosrdenství“ (např. Žalm 69,14). Toto milosrdenství je příznačným a trvale přítomným rysem jeho jednání. Hospodin aktivně pomáhá i tam, kde si to lidé evidentně nezaslouží. Třeba opakovaně tahá své svěřence „z bryndy“, do které se namočili jen svou vlastní vinou.Není divu, že pak i člověk, který chce být Hospodinu věrný a blízký, má toto milosrdenství rovněž, alespoň v malém, prokazovat a odrážet. Boží vyznavač má být „chasídem“ – Božím věrným či zbožným, kterému není cizí velkorysost a trpělivost s druhými.

Bože, dej nám být vůči sobě zdravě náročnými. Abychom do světa odráželi tvou spravedlnost. A dej nám být vůči druhým velkorysými a trpělivými. Abychom do našich vztahů odráželi tvé milosrdenství.

(Z textů o biblickém tématu Božího milosrdenství, které připravil Roman Mazur pro příručku ke každodennímu čtení Bible „Na každý den 2017“.)